30 Milyon TL Yatırım
30 Milyon TL Yatırım

30 Milyon TL Yatırım 1.1.2016

Hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem gören İttifak Holding’in iştiraki İmaş Makine, Çeyrek asırdan fazla süredir kalite ve güven anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor.

İmaş Makine olarak; inşaatından makine kurulumuna kadar anahtar teslim un, irmik ve mısır unu fabrikaları, değirmen fabrikaları, yem fabrikaları kuruyor, şeritli ve daire testere tezgâhları üretiyor ve çelik konstrüksiyon sektöründe hizmet veriyoruz.

Orta Asya’dan Amerika’ya, Afrika ülkelerinden Türki Cumhuriyetlerine kadar dünyanın birçok bölgesinde, 90'a yakın ülkede faaliyet gösteren İmaş Makine, Afrika kıtası, Uzakdoğu Asya ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerle olan ticareti güçlendirmeyi hedeflerken müşteri odaklı yedek parça ve satış sonrası hizmetlerle farklılaşmayı amaçlıyor.

Bünyesinde makine, elektrik elektronik, endüstri, inşaat, ziraat, gıda ve mekatronik mühendisi olarak 15 mühendis çalıştıran İmaş Makine; deneyimli profesyonel kadrosu, uluslararası standartlardaki iş yapış biçimi, güçlü sermaye yapısıyla üretim, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini yürütüyor. Diğer yandan sahip olduğu bilgi, birikim, deneyim ve sorumluluk bilinciyle, küresel piyasaların gereksinim duyduğu yeni teknolojileri kendi patentleriyle geliştiriyor. Bu doğrultuda, Orta Asya’dan Orta Doğu’ya, Afrika ülkelerinden Türki Cumhuriyetlerine kadar teknoloji taşımaktadır.

Gelinen noktada İmaş Makine olarak; hem değirmen makineleri, hem yem makineleri, hem metal kesme, hem de çelik konstrüksiyon sektöründe Türkiye ve dünyanın en büyük üç markasından biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

2016 yılında, 30 milyon TL yatırım tutarı ve 60 bin metrekare alanda, yaklaşık 30.000 metrekaresi kapalı olmak üzere hayata geçirdiği yeni fabrika yatırımı ile kapasitesini iki buçuk katına çıkarmayı başardı. Açık alanda 42 araçlık otopark, 1 km uzunluğunda yürüyüş yolu, basketbol, voleybol sahası ve hava almak için pergolaları bulunan fabrikada, 1850 metrekare hazır ve yarı mamul depoları ile fabrika içerisindeki karışıklığa son verilmiştir. Kurulan yeni fabrikada, Türkiye'de bir ilk olan konsol vinçten 19 adet yerleştirilerek aynı holde aynı düzlemde aynı anda 3 adet vinç çalışır hale getirilmiştir. Toplamda 32 adet vinç ile fabrika içerisindeki sevkiyat hızlandırılmıştır. İş güvenliği ve işçi sağlığına önem veren İmaş, boyahane, kaynakhane ve marangozhane gibi bölümleri fabrika içerisinde ayrıştırarak boya, toz, dumanın fabrika içerisine salınması ve kendi içlerinde filtrelenerek solunmasının önüne geçilmiştir. Kaynakhanenin etrafının da kapatılmasıyla fabrika içerisindeki sesin de izole edilmesi sağlanmıştır.

 

Ayrıca İmaş Makine, Milleral markası ile yıl içinde, toplam 16 adet anahtar teslim tesis ve gerçekleştirilen makine ekipman satışlarıyla 32 ülkede günlük 5 bin 200 ton öğütme kapasitesine ulaşmıştır. Yine 2016’da hem ülkemizde hem de Cezayir, Irak, Gine, Moritanya, Pakistan, Libya, Afganistan ve Sudan’da anahtar teslim değirmen tesisi projelerini Milleral markası ile yürüten İmaş, değirmen makinelerinin yaklaşık yüzde 80’ini, yem makinelerinin yaklaşık yüzde 20’sini, şeritli testere tezgâhlarının ise yaklaşık yüzde 25’ni ihraç etti.